1 iunie așteptata RELAXARE: Oficial, liber la terase și meciuri de fotbal

1 iunie așteptata RELAXARE: Oficial, liber la terase și meciuri de fotbal

1 iunie așteptata RELAXARE: Oficial, liber la terase și meciuri de fotbal

Președintele Klaus Iohannis a anunțat, joi, într-o declarație de presă de la Palatul Cotroceni, că terasele și plajele se vor deschide în România începând cu data de 1 iunie. Anterior, a avut loc o ședință cu premierul Ludovic Orban și cu mai mulți miniștri ai cabinetului.

Liber la terase

Klaus Iohannis a declarat că accesul la terase va fi permis din data de 1 iunie, însă numai în anumite condiții: va fi obligatorie respectarea unei distanțe de 2 metri între mese. De asemenea, la aceeași masă nu vor putea sta mai mult de 4 persoane:

”Astfel de la 1 iunie se redeschid terasele. Este însa clar ca este nevoie de unele măsuri foarte speciale și aceste vor fi comunicate. Mesele la 2 metri, maximum 4 persoane la o masă și, în acest fel, lucrurile vor fi sub control”, a declarat Klaus Iohannis.

Măsuri de relaxare 1 iunie

Președintele Klaus Iohannis a mai anunțat că, începând cu data de 1 iunie, deplasările în afara localităților vor fi libere, fără declarația pe propria răspundere, care este, astfel, eliminată.

”Deplasările în afara localității, de la 1 iunie, vor fi libere. Nu va mai fi nevoie de declarație. În ce privește competițiile sportive, se vor putea relua competițiile sportive începând din 1 iunie, dar pentru sporturile care se practica afară”, a declarat Klaus Iohannis.

Deși a anunțat încă o serie de măsuri de relaxare începand cu data de 1 iunie, Iohannis a făcut un apel la prudență, semnalând că nu s-a înregistrat încă o reducere semnificativă a numărului de cazuri.

“Avem și astăzi aproape 200 de cazuri noi, aproape 200 de persoane la ATI, nu putem să vorbim de o reducere semnificativă a epidemiei. În consecință: atenție, atenție, atenție!”, a mai spus Klaus Iohannis.

Comenteaza cu profilul facebook

Distribuie articolul:

1 iunieiohannismasuri la teraserelaxare 1 iunie
Gloria Pascu
Gloria Pascu este unul dintre jurnaliștii care publică articole pe site-ul stiripescurt.ro, acoperind o varietate de domenii, de la politică și justiție, la actualitate, lifestyle, știri externe sau sport, cu o experinta de peste 5 ani, în branșă.

Alte stiri de interes