Sport

CFR Cluj – Dinamo Zagreb rezultat final și o calificare grea, decisă la 11 metri

CFR Cluj şi Dinamo Zagreb au terminat la egalitate, 2-2 (0-1), după cele 90 de minute regulamentare ale meciului care are loc miercuri seara, în turul al doilea preliminar al Ligii Campionilor la fotbal, pe Stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca.

CFR Cluj – Dinamo Zagreb rezultat la penalty:

Dinamo Zagreb se califică după ce Boli a ratat la penalty lovitura decisivă. CFR Cluj – Dinamo Zagreb scor final 5-6

Pentru campioana României au marcat Michael Pereira (64) şi Gabriel Debeljuh (90+3), iar pentru croaţi au înscris Amer Gojak (14) şi Lirim Kastrati (78).

Ciprian Deac (CFR) a ratat un penalty în min. 52 (a apărat portarul Dominik Livakovic). Dinamo a jucat în zece oameni din min. 51, când a fost eliminat fundaşul Kevin Theophile-Catherine.

Turul al doilea preliminar se dispută într-o singură manşă.

CFR Cluj şi Dinamo Zagreb au disputat și cele două reprize de prelungiri în care nu s-a marcat niciun gol, așa că echipa calificată a fost decisă la 11 metri.

CFR Cluj: Bălgrădean – Burcă (Susic ’82), Vinicius, Boli, Camora – Chipciu (Rondon ’46), Bordeianu (Itu ‘113), Djokovic – Deac, Debeljuh, Pereira (Golofca ’68). Antrenor: Dan Petrescu

Dinamo Zagreb: Livakovic – Stojanovic, Theophile-Catherine, Dilaver, Leovac – Gojak, Ivanusec (Petkovic ’68), Ademi, Orsic (Moharami ‘108) – Majer (Kastrati ’54), Gavranovic (Gvardiol ’54). Antrenor: Zoran Mamic

Cartonaşe galbene: Bălgrădean ’78, Bordeianu ’92, Rondon ‘115 / Ademi ’44, Leovac ’82, Livakovic ’90+2

Cartonaş roşu: Teophile-Catherine ’51

Meciul a fost condus de o brigadă din Portugalia, avându-l la centru pe Antonio Emanuel Carvalho Nobre.

Antonio Emanuel Carvalho Nobre a fost ajutat la cele două linii de Bruno Alves Jesus şi Nuno Pereira.

Rezervă a fost João Carlos Antunes Pereira Bento.

CFR Cluj va continua competiţiile europene, urmând să evolueze în turul trei preliminar al Ligii Europa.

Alte știri de interes

Halep – Muguruza: Simona recunoaște că a avut parte de un moment ciudat

Saghin Cristian

Gică Popescu este în stare gravă în spital. ”Virusul a dezvoltat foarte repede o pneumonie și nu mi-a fost bine”

Mihnea Tudor

Simona Halep – Darren Cahill, reîntâlnire de suflet, după 7 luni

Marele câștigător al Turului României 2020, ediția nr. 53, este Grosu Eduard

Patricia Ţig a învins-o pe Eugenie Bouchard în finala de la Istanbul

Simona Halep evoluează şi la dublu, la Roma, în echipă cu Monica Niculescu

Gloria Pascu

US Open, finala: Naomi Osaka – Victoria Azarenka rezultat. Japoneza a luat peste 3 milioane de dolari