Conference League: Sepsi și U Craiova, eliminate și ele din Europa

Sepsi Sfântu Gheorghe a fost eliminată, joi seară, în turul doi preliminar al Conference League, fiind învinsă de echipa din Slovacia Spartak Trnava, scor 4-3 la loviturile de departajare, în meciul retur, disputat pe teren propriu.

În tur, scorul a fost 0-0.

În minutul 116, de la Spartak Trnava a fost eliminat Gric, el primind al doilea cartonaş galben. A primit al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat şi Fofana de la Sepsi, în minutul 120+2.

La finalul prelungirilor, scorul era 1-1, golurile fiind marcate de Fofana ’29 pentru gazde şi Boateng ’67 pentru oaspeţi.

La loviturile de departajare, pentru Sepsi au marcat Bojic, Ştefănescu, Tincu. Au ratat Achahbar şi Rep.

Pentru Spartak Trnava au marcat Prochazka, Savvidis, Ivan şi Ristovski.

Sepsi Sfântu Gheorghe – Spartak Trnava, scor 4-3

Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Sousa, Tincu, Ştefănescu – Fofana, Păun (Gonzalez ’59) – Damascan (Ashkovski ’46), Vaşvari (Aganovic ’46, Achahbar ’73), Rep – Chunchukov (Bojic ’99). Antrenor: Leo Grozavu

Spartak Trnava: Takac – Prochazka, Kosa, Anthony, Mikovic (Tumma ‘120) – Bukata (Boateng ’61, Vlasko ‘116), Savvidis, Gric – Cabral (Ivan ’61), Ristovski, Yusuf (Yao ‘106). Antrenor: Michal Gasparik.

Arbitri: Besfort Kasumi – Edmond Zeqiri, Fatmir Sekiraqa – Shpëtim Murtezi – toţi Kosovo

Şi Universitatea Craiova e out

Formaţia Universitatea Craiova a fost eliminată, joi seară, de echipa albaneză Laci, în turul doi preliminar al Conference League. Manşa secundă disputată la Craiova s-a încheiat 0-0, iar echipa din Albania s-a calificat în runda următoare datorită victoriei din tur, scor 1-0.

Joi, oltenii au avut o bară în minutul 90+1.

Universitatea Craiova – Laci, scor 0-0

Universitatea Craiova: Lazar – Vlădoiu, Găman, M. Constantin, Vătăjelu (Ofosu ’60) – Nistor, Screciu (Mateiu ’69), Bic (Cîmpanu ’46) – Gustavo (Fedele ’85), Koljic (Markovic ’69), Bancu. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

Laci: Sherri – Velija, Lushkja, Malota, Roganovic – Shehu, Ignjatovic, Ard. Deliu (Arb. Deliu ‘90+7) – Zarubica (Qato ’87), Mazrekaj (Zulfiu ‘90+7), Guindo (Prengaj ‘90+2). Antrenor: Shpëtim Duro

Arbitri: Mattias Gestranius – Mikko Alakare, Veli-Matti Leppänen – Joni Hyytiä – toţi Finlanda.

Joi a fost eliminată din Conference League şi FCSB, învinsă la penalty-uri de Șahtior Karagandî, scor 5-3.