Euro-2020: Mbappe trimite Franța acasă! Elveția, glorioasă la penalty-uri

Franţa, campioana mondială, a fost eliminată, luni, în optimile de finală ale Euro-2020, după ce a fost învinsă, pe Arena Naţională, la loviturile de departajare, de selecţionata Elveţiei, scor 5-4, în optimile competiţiei.

La finalul celor 90 de minute de joc şi a prelungirilor, scorul a fost egal, 3-3.

Pentru Franţa au marcat Karim Benzema ’57, ’59 şi Paul Pogba ’75, iar pentru Elveţia au punctat Haris Seferovic ’15 şi ’81 şi Mario Gavranovic ’90.

În minutul 55, elveţianul Ricardo Rodriguez a ratat un penalty

Elveţienii au avut un gol anulat pe motiv de ofsaid în minutul 84.

La loviturile de departajare pentru Franţa au transformat Pogba, Giroud, Thuram, Kimpembe, iar Mbappe a ratat.

Pentru Elveţia au transformat Gavranovic, Schar, Akanji, Vargas, Mehmedi.

Franța – Elveția, echipele din teren:

Franţa: Lloris  – Varane, Lenglet (Coman ’46 /Thuram ‘111), Kimpembe – Pavard, Pogba, Kanté, Rabiot – Griezmann (Sissoko ’87) – Benzema (Giroud ’93), Mbappé. Selecţioner: Didier Deschamps

Elveţia: Sommer – Elvedi, Akanji, R. Rodriguez (Mehmedi ’87)- Widmer (Mbabu ’74), Freuler, Xhaka, Zuber (Fassnacht ’80) – Shaqiri (Gavranovic ’74), Embolo (Vargas ’80) – Seferovic (Schar ’97). Selecţioner: Vladimir Petkovic

Arbitru a fost argentinianul Fernando Andres Rapallini, ajutat de conaţionalii săi Juan Pablo Belatti şi Diego Yamil Bonfa. Rezervă a fost polonezul Bartosz Frankowski.Arbitri pentru sistemul VAR au fost spaniolii Juan Martínez Munuera, Alejandro Hernández şi Iñigo Prieto şi italianul Massimiliano Irrati.

În sferturile de finală, Elveţia va evolua contra Spaniei, care a eliminat Croaţia, scor 5-3.

În minutul 37, un fan a intrat pe teren.

În minutul 101, fanii prezenţi pe Arena Naţională au scandat România, România!

România a primit organizarea a patru meciuri din cadrul Campionatului European din 2020 pe Arena Naţională: Austria – Macedonia de Nord (13 iunie, scor 3-1), Ucraina – Macedonia de Nord (17 iunie, scor 2-1), Ucraina – Austria (21 iunie, scor 0-1), toate în Grupa C, dar şi partida din optimile de finală Franţa – Elveţia.

La meciul de pe Arena Naţională au fost prezenţi şi preşedintele UEFA, Aleksander Ceferin, dar şi ministrul delegat al Sportului în Franţa, Roxana Mărăcineanu.