Franța – România rezultat în Fed Cup. Două zile de meciuri dramatice până la ultimul ghem

Franţa câştigă semifinala Fed Cup, cu scorul de 3-2 în faţa României. Simona Halep a fost nevoită să joace și la dublu, după accidentarea Irinei Begu din finalul partidei cu Parmentier.

A fost 5-7, 6-3, 6-4 pentru Mladenovic / Garcia, iar Franța merge în ultimul act al competiției, unde va înfrunta Australia. România rămâne în Grupa Mondială și va concura și anul viitor pentru trofeu.

Halep a dus o luptă de două ore şi 57 de minute în meciul rachetelor numărul unu, împotriva Carolinei Garcia, fiind la rândul său uşor accidentată, după ce a alunecat pe zgură la scorul de 6-6 în tiebreak-ul primului set.