Lichtenstein – România rezultat bun, obținut cu lacrimi în ochi. O nouă calificare ratată, la un Campionat Mondial

Reprezentativa României a ratat, duminică seară, calificarea la barajul pentru Cupa Mondială, încheind pe locul 3 grupa J a preliminariilor europene. România a învins cu 2-0 Liechtenstein, în deplasare, însă şi Macedonia de Nord s-a impus, scor 3-1 în faţa Islandei, astfel că a ajuns la baraj.

Macedonia de Nord a învins cu 3-1 Islanda, golurile fiind marcate de Alioski ‘7 şi Elmas ’65, ’86 pentru gazde, respectiv Thorsteinsson ’54 pentru oaspeţi.

Macedonia a avut un gol anulat în minutul 40 pentru ofsaid, după consultarea VAR. În minutul 79, de la islandezi a fost eliminat Johannesson.

La Erevan, Armenia – Germania s-a încheiat 1-4. Au marcat: Mkhitaryan ’59 (penalti) / Havertz ’15, Gundogan ‘45+4 (penalti), ’50, Hofmann ‘64

Clasamentul final al grupei J: Germania – 27 de puncte, Macedonia de Nord – 18 puncte, România – 17 puncte, Armenia – 12 puncte, Islanda – 9 puncte, Liechtenstein – un punct. Germania s-a calificat la CM din Qatar, iar Macedonia de Nord va juca la baraj pentru CM.

În meciul de la Vaduz au marcat Man ‘8 şi Bancu ’87.

În minutul 35, Stanciu a ratat un penalti acordat pentru henţ în careu, acordat după consultarea VAR. Jucătorul a trimis mingea pe lângă poartă.

0-1, min. 8: Man a trimis mingea în plasă de la mică distanţă, după un corner.

0-2, min. 87: Bancu a înscris cu un put puternic din afara careului, după o pasă de la Maxim.

În minutul 82, în naţionala României a debutat Enes Sali, la doar 15 ani.

Au evoluat următoarele echipe:

LIECHTENSTEIN: 1. B. Buchel – 20. S. Wolfinger (15. Yildiz ’82), 5. Grunenfelder, 17. Frommelt, 3. Goppel, 19. Spirig – 14. Meier (4. Kaufmann ’71), 8. Sele (13. M. Buchel ’82), 18. Hasler-cpt. – 10. N. Frick (9. Kardesoglu ’63), 7. Y. Frick (16. F. Wolfinger ’71). Selecţioner: Martin Stocklasa

ROMÂNIA: 1. Niţă – 4. Manea, 17. Rus, 15. Burcă, 11. Bancu – 23. Stanciu-cpt (10. Maxim ’63)., 6. Nedelcu, 21. Moruţan (8. Cicâldău ’73) – 20. Man (14. Hagi ’74), 9. Puşcaş (7. Alibec ’63), 22. Ivan (16. Sali ’82). Selecţioner: Mirel Rădoi

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Slovenia, avându-l la centru pe Matej Jug, ajutat de Matej Zunic şi Manuel Vidali, al patrulea oficial delegat fiind David Smajc. În camera VAR s-au afflat Nejc Kajtazovic alături de Silvo Borosak, în calitate de VAR Assistant.