Mircea Geoană recunoaște că Rusia poate ”provoca o destabilizare și chiar o încercare de schimbare a regimului de la Kiev” în orice moment. Care este situația României, în caz de conflict

Mircea Geoană recunoaște că Rusia poate ”provoca o destabilizare și chiar o încercare de schimbare a regimului de la Kiev” în orice moment. Sursa foto: Digi24, cpv

Mircea Geoană recunoaște că Rusia poate ”provoca o destabilizare și chiar o încercare de schimbare a regimului de la Kiev” în orice moment. Sursa foto: Digi24, cpv

Mircea Geoană, adjunctul secretarului general al NATO, a vorbit despre situația tensionată dintre Rusia și Alianța Nord Atlantică. Geoană a declarat că o invazie a Rusiei în Ucraina ar putea avea loc în orice moment, însă, românii nu au motive de preocupare.

Mircea Geoană a explicat cum ar putea fi afectată România în cazul unui război Rusia – Ucraina, acesta considerând că românii nu ar avea motive de îngrijorare.

„Nu avem o imagine completă asupra intențiilor reale ale președintelui Putin. Ceea ce putem spune, pe baza informațiilor pe care le primim la nivelul țărilor aliate, este că în clipa de față, mobilizarea, organizarea, logistica și susținerea forțelor rusești din jurul Ucrainei, pe trei laturi ale Ucrainei, ar putea permite, în eventualitatea unui ordin din partea Kremlinului, o intervenție militară în orice moment”, a declarat Mircea Geoană la Digi 24.

Adjunctul secretarului general al NATO mai spune că pentru români nu sunt motive de preocupare în ceea ce privește conflictul din zonă.

„Deci, pentru români, pentru polonezi, pentru flancul estic, pot să spun extrem de clar că nu sunt motive de preocupare. Apartenența noastră la NATO este cea mai serioasă, adevărată, credibilă garanție de securitate din istoria complicată a națiunii române și din istoria complicată a acestei părți de Europa, care a fost întotdeauna la confluența marilor puteri” a mai declarat Mircea Geoană.

De asemenea, Mircea Geoană a explicat faptul că nu este cunoscută o data concretă la care tensiunile ar putea să se transforme într-o acțiune violentă, însă la acest moment Rusia beneficiază de toate elementele pentru a provoca o destabilizare și chiar o încercare de schimbare a regimului de la Kiev.

„Nu spunem că este ziua X sau Y, au fost speculații cu privire la Jocurile Olimpice de iarnă, noi nu lucrăm cu astfel de repere, lucrăm cu realități de pe teren: în clipa de față, Federația Rusă a mobilizat forțe considerabile, are toate elementele de comandă, control, logistică, susținere, suport, un număr masiv de agenți infiltrați în Ucraina, cu miile, capabili să genereze destabilizare, provocări și chiar încercări de schimbare a regimului politic, deci, astăzi Federația Rusă ar putea să ia o decizie în acest fel.”, a mai explicat oficialul NATO pentru sursa citată.

Pe de altă parte, Mircea Geoană a ținut să precizeze că Alianța Nord-Atlantică susține dialogul și speră ca acest conflict să nu escaladeze, ci să fie rezolvat pe cale diplomatică. Pentru aceasta, este nevoie ca rușii să analizeze costurile și beneficiile demarării unui război, care le-ar aduce mai degrabă pierderi masive. În ceea ce privește țara noastră, oficialul NATO consideră că securitatea României nu este supusă riscului, însă războiului reprezintă o temă de preocupare.

„Nu anticipăm riscuri la adresa securității noastre, dar nu putem exclude riscul de război convențional în Europa, după atâtea decenii, iar acest lucru creează, evident, preocupări”, recunoaște adjunctul șefului NATO.

Totodată, Mircea Geoană consideră drept un avantaj major faptul că suntem membrii NATO.

”NATO nu poate fi șantajată”, consideră Mircea Geoană, dintr-un simplu motiv, spune el: „suntem prea puternici și prea uniți”.

Adjunctul șefului NATO recunoaște că mai sunt și „lucruri care mai scârțâie în paradis” și că mai sunt sunt păreri diferite în NATO și UE, dar susține că astfel de acțiuni, „atât de ostile și anacronice” ca ale Federației Ruse i-au unit pe aliați și au avut, din nou, un efect invers decât cel scontat.

Articolul 5 al NATO rămâne primordial

La rândul său, Vasile Dîncu, ministrul Apărării Naţionale, a avut, sâmbătă o nouă convorbire prin telefon cu secretarul Apărării al SUA, Lloyd Austin, iar oficialul american a precizat că articolul 5 al NATO râmâne primordial:

„Secretarul apărării al SUA a subliniat angajamentul ferm și solidaritatea țării sale față de aliații europeni, accentuând faptul că Articolul 5 al NATO este și va rămâne primordial. În acest context, ministrul român a transmis aprecierea față de angajamentul SUA pentru securitatea euro-atlantică, respectiv întărirea posturii de apărare și descurajare la Marea Neagră, prin dislocarea Batalionului Stryker, respectiv a unor capabilități aeriene importante ale SUA în bazele din România”, se arată în comunicatul MapN.

Ăntre timp, Ucraina a sfătuit companiile aeriene să evite zborurile deasupra Mării Negre de luni până sâmbătă, din cauza exerciţiilor navale ale Rusiei în zonă.

Peste 30 de nave ruseşti au început exerciţii în apropierea peninsulei Crimeea. Duminică, un consilier al şefului de cabinet al preşedintelui ucrainean a afirmat că nu are sens ca spaţiul aerian să fie închis.

Comenteaza cu profilul facebook

Distribuie articolul:

adjunctul secretarului natointentii putininvazia ucrainainvazie rusiamircea geoananatorazboi rusia
Mihnea Tudor
Mihnea Tudor este unul dintre jurnaliștii care publică articole pe site-ul stiripescurt.ro, cu o experiență de peste 7 ani în presa, pe domenii diverse, de la politica, externe, eveniment, sport etc.

Alte stiri de interes