Parlamentul a dezbătut şi votat, azi, de la ora 14.00, prima moţiune de cenzură împotriva Guvernului Cîțu, iniţiată de PSD şi intitulată „România EŞUATĂ. Recordul «fantastic» al Guvernului Cîţu”.
Rezultat vot moțiune de cenzură: 201 pentru, contra 1
Moțiunea a picat! 466 de parlamentari prezenti
Pentru ca moțiunea de cenzură să treacă era nevoie de 234 de voturi, din numărul total al parlamentarilor.
Conform articolului 113 din Constituţie, Camera Deputaţilor şi Senatul, în şedinţă comună, pot retrage încrederea acordată Guvernului prin adoptarea unei moţiuni de cenzură, cu votul majorităţii deputaţilor şi senatorilor.
Dacă moţiunea de cenzură a fost respinsă, deputaţii şi senatorii care au semnat-o nu mai pot iniţia, în aceeaşi sesiune, o nouă moţiune de cenzură, cu excepţia cazului în care Guvernul îşi angajează răspunderea.
Votul a fost secret, exprimat cu bile, iar parlamentarii din coaliție au anunțat că nu vor vota.
În timpul dezbaterilor, premierul Cîțu a criticat virulent PSD și a lansat săgeți și la adresa lui Ludovic Orban, spunând că ”PSD-iștii văd în mine cea mai mare amenințare pentru că sunt singurul care s-a opus sistematic oricărei colaborări cu PSD (…) Niciodată nu aș susține nici măcar în glumă să-mi dau jos propriul guvern ca să guvernez cu PSD”.









Comenteaza cu profilul facebook