Naomi Osaka, deţinătoarea titlului, eliminată de la US Open, după ce a avut minge de set

Naomi Osaka, cea care dețină, încă, titlul la US Open, a fost eliminată, vineri, în turul trei. Osakaa fost învinsă de sportiva canadiană de 18 ani, Leylah Fernandez 5-7, 7-6 [2], 6-4.

Numărul trei mondial, Naomi Osaka, a servit pentru meci.

La 23 de ani, Osaka a condus cu 6-5 în setul doi şi a servit pentru meci, însă apoi a comis multe greşeli şi chiar a aruncat o minge în tribune. Deşi a ieşit câteva momente din teren, ea nu a reuşit să-şi revină şi i-a dat ocazia canadiencei să se impună după două ore şi patru minute.

În optimi, Fernandez, locul 73 mondial, va juca împotriva germanei Angelique Kerber, a 17-a jucătoare a lumii.