O nouă umilință pentru naționala lui Rădoi: Înfrângere în fața Georgiei, la Ploiești

Naționala de fotbal a României a suferit o nouă înfrângere umilitoare, la Ploiești, în fața Georgiei, scor 1-2, echipă aflată pe locul 91 în clasamentul mondial.

Georgia a jucat cu o echipă din care au lipsit vedetele plus alți titulari, practic ne-a bătut cu echipa a doua. Este prima înfrângere în fața georgienilor și a șasea pentru naționala condusă de Emil Rădoi.

Reprezentativa României a fost învinsă, miercuri seară, cu scorul de 2-1, de selecţionata Georgiei, într-un meci amical disputat pe stadionul “Ilie Oană” din Ploieşti.

Au marcat: Ivan ’78 / Mikautadze ’61, Aburjania ‘71

În minutul 42, Florin Tănase a fost eliminat pentru un fault la un adversar.

Şi de la oaspeţi a fost eliminat un jucător, Kverkvelia, în minutul 64, după ce a primit al doilea cartonaş galben. În minutul 65, Răzvan Marin a ratat un penalti acordat pentru un fault al lui Kverkvelia la Ivan.

La partida de la Ploieşti a fost prezent şi vicepremierul Dan Barna.

În primul “11” tricolor s-au aflat trei debutanţi: Vlad, Sorescu şi Olaru.

România: 12. Vlad – 24. Sorescu, 6. Chiricheş-cpt., 5. Nedelcearu, 3. Ganea – 21. Olaru (8. Cicâldău ’57), 18. Marin (23. Stanciu ’77), 10. Maxim (20. Budescu ’58) – 14. Hagi (13. Keşeru ’77), 7. Alibec (9. Ivan ’58), 19. Tănase. Selecţioner: Mirel Rădoi

Georgia: 17. Kupatadze – 13. Chabradze, 3. Khocholava, 5. Kverkvelia, 21. Azarov – 19. Shengelia (11. Lobzhanidze ’57), 16. Kvekveskiri (9. Kiteishvili ‘57), 15. Aburjania (7. Gvilia ’80), 10. Okriashvili (4. Kashia ’66), 6. Daushvili – 22. Mikautadze (8. Zivzivadze ’81). Selecţioner: Willy Sagnol

Meciul a fost arbitrat de grecul Tasos Sidiropoulos.

Duminică, naţionala României va mai disputa o partidă amicală, cu Anglia, la Middlesbrough.