Prim-vicepreședintele PNL Rareș Bogdan: Domnul Ciolacu este un partener temporar la guvernare. Nu ne iubim cu PSD, eu cu domnul Ciolacu, nici atât

Prim vicepreședintele PNL, europarlamentarul Rareș Bogdan

Prim vicepreședintele PNL, europarlamentarul Rareș Bogdan

Invitat într-un interviu video, liderul liberal Rareș Bogdan a detaliat despre scandalul dintre el și prim ministru: “Erau lucruri adunate, dar a pornit de la faptul că, după decizia noastră "prin noi înșine", când, practic PNL a decis în sfârșit sau, într-un sfârșit, să se desprindă de pulpana, de influența social-democrată și să meargă singur în alegeri, în toate cele patru rânduri de alegeri din 2024, a apărut o nervozitate la social-democrați”.

Acesta precizează că atunci s-a tensionat relația cu Marcel Ciolacu și parțial cu Marcel Boloș, în pofida faptului că a încercat să le explice faptul că scăderea plafonului, implicit a cifrei de afaceri pentru încadrarea la impozitul pe venitul microîntreprinderii, de la 500.000 la 100.000 sau 60.000 de euro este devastatoare, și că acel prag de 30% de profitabilitate introdus, care era în documentul inițial în ordonanța inițială, este o chestiune care apăsa foarte mult pe întreprinzător.

“Gândiți-vă că proiecția de creștere a pensiilor în 5 ani de zile, pe legea votată săptămâna aceasta, este de 163 de miliarde de lei. 163 de miliarde de lei înseamnă nu mai puțin de 33 de miliarde de euro. Deci 33 de miliarde de euro pe care trebuie să-i scoatem de undeva, pentru că noi ne putem gândi doar la impactul din 2024 și după noi potopul”.

Prim-vicepreședintele PNL Rareș Bogdan susîine că nu crede în sintagma lui Iliescu: Sărac și cinstit și că dorește o nouă sintagmă în politică: bogat și cinstit.

Referindu-se la președintele Iohannis, acesta a mai declarat: “Președintele Iohannis, care a fost foarte criticat pe pentru acest periplu african, a făcut niște lucruri acolo pe care o să le aflăm cu siguranță, pas cu pas, în stilul domniei sale, dar foarte importante pentru economia României. Am văzut și glumele și atacurile din media pe subiectul Hakuna Matata. Vă asigur că are destule griji. Singurul lucru pe care îl reproșez este că, inclusiv colegii mei și cu mine, n-am ieșit mai devreme să explic cât de importantă este intrarea (în Africa n.r.).”

Comenteaza cu profilul facebook

Distribuie articolul:

Sursă Articol: stiripescurt

rares bogdan
Mihnea Tudor
Mihnea Tudor este unul dintre jurnaliștii care publică articole pe site-ul stiripescurt.ro, cu o experiență de peste 7 ani în presa, pe domenii diverse, de la politica, externe, eveniment, sport etc.

Alte stiri de interes