Real Madrid câștigă Liga Campionilor, deși a tras un singur șut pe poartă!

Real Madrid câștigă Liga Campionilor, deși a tras un singur șut pe poartă! Foto: facebook: Uefa Champions League

Real Madrid a câştigat, sâmbătă seară, pentru a 14-a oară Liga Campionilor, învingând în finala disputată pe Stade de France, la Saint-Denis, echipa Liverpool, scor 1-0 (0-0).

Golul a fost marcat de Vinicius, în minutul 59.

În minutul 21, Liverpool a avut o bară la un şut al lui Mane de la marginea careului.

Un gol al lui Benzema (Real Madrid) din minutul 43 a fost anulat pentru ofsaid, după verificarea VAR.

Partida a început cu peste 35 de minute întârziere, din cauza problemelor legate de accesul cu întârziere al suporterilor în stadion. Mai mulţi fani chiar au încercat să forţeze accesul în arenă.

Real Madrid – Liverpool echipele

Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold, I. Konaté, Van Dijk, Robertson – Henderson (Keita ’77), Fabinho, Thiago Alcantara (Firmino ’77) – Salah, Mané, Luis Diaz (Jota ’65). Antrenor: Jurgen Klopp

Real Madrid: Courtois – Carvajal, Militao, Alaba, F. Mendy – Modric (Ceballos ’90), Casemiro, Kroos – Valverde (Camavinga ’86), Benzema, Vinicius. Antrenor: Carlo Ancelotti.

Meciul a fost arbitrat de francezul Clement Turpin.

Partida a fost precedată de un moment artistic susţinut de Camila Cabello.

În tribună s-au aflat numeroase personalităţi, între care şi Mircea Lucescu, Ion Ţiriac şi Rafael Nadal.

În 2021, trofeul a fost câştigat de Chelsea Londra.

Comenteaza cu profilul facebook

Distribuie articolul:

castigatoare champions league finala champions league real madrid - liverpool finala real madrid champions league