Sport

Serena Williams, eliminată dramatic de la US Open, în semifinale

Serena Williams nu a reușit să treacă de Victoria Azarenka, cu toate că americanca a câștigat categoric, scor 6-1, primul set. Azarenka a făcut pasul spre o finală de Grand Slam după o pauză de 7 ani.

Serena a intrat mai bine în semifinala cu Victoria, iar primul set i-a revenit cu 6-1. Ceea ce a urmat nu a fost însă un galop de sănătate pentru americancă.

Azarenka a făcut ajustările necesare, a fost puternică din punct de vedere mental, a avut un nivel fizic ridicat, iar meciul a curs în favoarea ei: 6-3, 6-3.

„Şapte este numărul meu preferat, aşa că presupun că a fost predestinat să fie astfel. Sunt recunoscătoare pentru această oportunitate, pentru că am putut juca în faţa unei astfel de campioane într-o semifinală. Drumul spre finală îţi cere să învingi cele mai bune jucătoare, iar astăzi a fost categoric acea zi” a declarat imediat după meci Victoria Azarenka, despre noua calificare într-o finală de Grand Slam obținută după șapte ani.

În finală, Azarenka va da peste Naomi Osaka. Nipona a trecut în trei seturi, scor 7-6 (1), 3-6, 6-3, de Jennifer Brady.

Alte știri de interes

Silviu Lung jr. s-a retras de la echipa naţională

Saghin Cristian

Duel românesc la Roland Garros. Begu și Halep își vor disputa accederea în turul trei

Mihnea Tudor

CFR Cluj a învins Djurgarden, scor 1-0, şi s-a calificat în play-off-ul Ligii Europa