stiripescurt.ro
Sport

Simona Halep a învins-o, pe iarbă, pe Lesia Tsurenko, în primul tur la Birmingham

Simona Halep a învins-o pe iarbă, pe Lesia Tsurenko, în primul tur la Birmingham

Simona Halep, locul 20 WTA şi favorită 2, a învins-o pe sportiva ucraineană Lesia Tsurenko, numărul 116 WTA, scor 6-1, 6-4, şi s-a calificat în turul doi al turneului de categorie WTA 250 de la Birmingham.

Simona Halep a început cu break primul set şi apoi a continuat în acelaşi mod, adjudecându-l cu 6-1, după 31 de minute.

În setul 2, Halep a fost condusă cu 3-1, dar a reuşit să revină şi să se impună cu 6-4, după 47 de minute.

Tsurenko a primit îngrijiri medicale la vestiare, la scorul de 3-3.

În turul doi, Halep va evolua contra britanicei Harriet Dart, locul 100 mondial.

Cele două s-au mai întâlnit o dată. în 2020, la Australian Open, când s-a impus sportiva română.

Premiul pentru accederea în turul doi este de 3.800 de dolari şi 30 puncte WTA.

Comenteaza cu profilul facebook

Alte știri de interes

L’Equipe: Popovici este singur pe planeta sa!

Gloria Pascu

Performanţă excepţională marca David Popovici: A câştigat aurul şi la 200 metri liber, cu un nou record

Mihnea Tudor

Simona Halep câștigă turneul de la Toronto, reușind al 24-lea său titlu la simplu, în circuitul WTA

Popovici, campion european la 100 m liber cu record mondial. Este al doilea român care obţine un aur continental

redactia

Simona Halep a învins-o pe Pegula şi va lupta pentru titlu la turneul de la Toronto / „Am luptat până la final”, spune românca

redactia

Simona Halep a ajuns în semifinale, la Toronto

CE de nataţie: David Popovici în finală la 100 m liber, cu record european. Românul va înota sâmbătă pentru aurul continental

Real Madrid câștigă Supercupa Europei. Victorie cu Eintracht Frankfurt în finala Supericupei