Simona Halep – Amanda Anisimova scor zdrobitor și calificare fără probleme în optimi la Roland Garros

Simona Halep - Amanda Anisimova scor zdrobitor și calificare

Simona Halep – Amanda Anisimova scor zdrobitor: Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 1, s-a calificat, vineri, în optimi la Roland Garros, după ce a învins-o pe americanca Amanda Anisimova, locul 29 mondial, scor 6-0, 6-1, după 54 de minute de joc.

Setul 1 a fost câştigat de sportiva din Constanţa în 25 de minute, cu 6-0. Românca a reuşit să câştige ghemul de 2-0 pe serviciul său, după ce a salvat cinci mingi de break.

Setul doi a început mai echilibrat, conform news.ro, însă după ce scorul a fost egal la ghemuri, 1-1, Halep nu i-a mai lăsat nicio şansă adversarei şi s-a impus cu 6-1, după 29 de minute.

În optimi, Halep va evolua cu poloneza Iga Swiatek, locul 58 mondial.

Calificarea în optimi este recompensată cu 189.000 de euro şi 240 de puncte WTA.

Comenteaza cu profilul facebook

Distribuie articolul:

halep anisimova rezultat final rezultat simona halep Simona Halep - Amanda Anisimova Simona Halep - Amanda Anisimova rezultat simona halep roland garros