Sport

Simona Halep, meci dramatic la Praga. A revenit după ce a pierdut primul set

Simona Halep, locul 2 WTA şi favorită principală, s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului de la Praga, cu premii de 275.000 de dolari.

Românca a revenit după ce a pierdut primul set al meciului cu sportiva cehă Barbora Krejcikova, numărul 118 mondial. Halep s-a impus cu scorul de 3-6, 7-5, 6-2, în două ore şi şase minute.

La finalul setului al doilea, Simona Halep a avut nevoie de un time-out medical, ea acuzând probleme la ceafă şi la umeri, notează news.ro.

Halep va juca în sferturi cu poloneza Magdalena Frech, locul 174 WTA.

Premiul pentru sferturile de finală este de 5.000 de dolari şi 60 de puncte.

Pentru Halep este primul turneu de după întreruperea circuitului feminin cauzată de pandemia de coronavirus. Anterior, Halep a evoluat ultima dată la 22 februarie, când a învins-o în finala turneului de la Dubai pe Elena Ribakina din Kazahstan, scor 3-6, 6-3, 7-6 (7/5).

Alte știri de interes

CFR Cluj a învins Djurgarden, scor 1-0, şi s-a calificat în play-off-ul Ligii Europa

Mihnea Tudor

FCSB – Slovan Liberec rezultat viciat de coronavirus. Eliminare nedreapta

Halep – Muguruza: Simona recunoaște că a avut parte de un moment ciudat

Saghin Cristian

Gică Popescu este în stare gravă în spital. ”Virusul a dezvoltat foarte repede o pneumonie și nu mi-a fost bine”

Simona Halep – Darren Cahill, reîntâlnire de suflet, după 7 luni

Marele câștigător al Turului României 2020, ediția nr. 53, este Grosu Eduard

Patricia Ţig a învins-o pe Eugenie Bouchard în finala de la Istanbul

Simona Halep evoluează şi la dublu, la Roma, în echipă cu Monica Niculescu

Gloria Pascu

US Open, finala: Naomi Osaka – Victoria Azarenka rezultat. Japoneza a luat peste 3 milioane de dolari