Slavia Praga, mai aproape de titlu cu contribuția esențială a lui Nicolae Stanciu

Nicolae Stanciu, Slavia Praga. foto: Slavia Praga facebook

În Cehia se joacă fotbal, iar Nicolae Stanciu a reuşit un gol şi două assist-uri pentru Slavia Praga în meciul cu Jablonec, scor 5-0, din etapa a 26-a a campionatului Cehiei.

El a deschis scorul în minutul 21, din lovitură de la 11 metri. În partea secundă, Stanciu a pasat decisiv la golurile de 3-0 şi 4-0, pentru Provod (56′) şi Tecl (61′). El a evoluat până în minutul 77, lăsându-i locul lui Yusuf, care a stabilit scorul final în minutul 77, din penalty.

Pentru mijlocaşul de 27 de ani, acesta este cel de-al treilea gol reuşit în această ediţie a campionatului Cehiei, în 26 de apariţii. Slavia Praga acumulează 64 de puncte, refăcând avansul de opt puncte faţă de principala urmăritoare, Viktoria Plzen, cu patru etape înainte de final.