Sondaj CURS – Fosta alianță PNL-USR, considerată inutilă de cei mai mulți români! La partide PSD este urmat de PNL (în creștere) și AUR

Datele unui sondaj CURS, realizat în intervalul 28 martie – 11 aprilie, arată că PSD ar obţine 35% din voturi, dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare, urmat de PNL cu 23% din voturi şi de AUR – 12%. Comparativ cu precedentul sondaj, PSD pierde un procent, AUR pierde 2 procente, în timp ce PNL creşte cu 3 procente. Surprinzător, PMP ar atinge pragul electoral pentru accesul în Parlament.

Intențiile de vot la parlamentare

Potrivit sondajului, după PSD – 35%, PNL- 23% şi AUR – 12%, pe locul al patrulea în intenţiile de vot pentru Parlament se situează USR, cu un procent de 11%, în creştere cu 3% faţă de sondajul anterior.

UDMR se menţine la un nivel de 5% în intenţiile de vot.

PMP, care în precedentul sondaj avea 4%, ar atinge şi el pragul electoral pentru intrarea în Parlament, fiind creditat cu 5% din voturi.

Partidul fostul premier Victor Ponta, Pro România, ar obţine 3% din voturi, în timp ce Partidul Umanist social-liberal, are 2%, iar partidul lui Liviu Dragnea, Alianţa pentru Patrie, şi cel al lui Ludovic Orban, Forţa Dreptei, au câte 1%.

Încrederea în instituțiile din România

Sondajul relevă că 67% dintre români au multă şi foarte multă încredere în Biserică, iar 64% au încredere în Armată.

Pe locul al treilea se află primăriile, în care au încredere 35% dintre cei chestionaţi, însă 62% au puţină şi foarte puţină încredere.

Mass media are o cotă de încredere de 27%, BNR – 21%, Guvern – 18%. Pe ultimele locuri în top se află, în ordine, Preşedinţia – 17%, Parlamentul – 16%, partidele politice – 10%.

Utilitatea alianțelor politice

În ceea ce priveşte alianţa PNL-USR, 4% dintre cei chestionaţi consideră că a fost foarte utilă, iar 19% spun că a fost utilă. Proporţia celor care cred că de fapt a fost inutilă este de 40%, iar a celor care o consideră foarte inutilă este 24%, însemnând un total de 64% de români nemulțumiți.

În cazul Alianţei PNL – PSD, 6% dintre cei chestionaţi o consideră foarte utilă, iar în opinia a 38% este utilă. Un procent de 31% o o văd ca inutilă, iar pentru 12% este foarte inutilă.

Sondajul a fost realizat la comanda PNL în perioada 28 martie – 11 aprilie, pe un eşantion probabilist, multistadial, stratificat, de 2.750 de repondenţi în vârstă 18 ani şi peste, faţă-în-faţă, la domiciliul respondenţilor. Marja maximă de eroare la nivelul întregului eşantion: +/-1,9% la un nivel de încredere de 95%.

Comenteaza cu profilul facebook

Distribuie articolul:

alegeri parlamentareincrederea in institutiiintantii de votsondaj curstop partide
Mihnea Tudor
Mihnea Tudor este unul dintre jurnaliștii care publică articole pe site-ul stiripescurt.ro, cu o experiență de peste 7 ani în presa, pe domenii diverse, de la politica, externe, eveniment, sport etc.

Alte stiri de interes