Sport

Turneu de fotbal la JO de la Tokyo: România-Noua Zeelandă, remiză, scor 0-0, și ratarea șansei de calificare în sferturi

Reprezentativa României a remizat, miercuri, la Sapporo, scor 0-0, cu selecţionata Noii Zeelande, în ultima etapă a grupei B de la turneul olimpic de fotbal din Japonia.

Dacă ar fi învins, tricolorii s-ar fi calificat în sferturile de finală.

România: 12.Aioani – 15. Chindriş (16. Deaconu ’78), 6. Ghiţă, 17. R. Grigore – 14. Raţiu, 8. M. Marin (c),18. Dulca (10. Ciobanu ’78), 3. Fl. Ştefan – 13. Florescu (21. Sefer ’87), 19. Sîntean (9. Ganea ’59), 20. Dobre (11. V. Gheorghe ’78). Selecţioner: Mirel Rădoi.

Noua Zeelandă: 1. Woud – 17. Eliott (15. Ingham ’46), 16. Stensness, 4. Pijnaker, 3. Cacace – 7. Just, 10. Stamenic, 8. Bell, 11. Champness (12. McCowatt ’46) – 9. Wood, 19. Garbett (6. Lewis ’73). Selecţioner: Danny Hay.

Arbitri: Kevin Ortega (Peru) – Michael Orue, Jesus Sanchez (ambii Peru) – Hiroyuki Kimura (Japonia)

În celălalt meci din grupa B, Coreea de Sud a învins cu 6-0 Honduras.

România s-a aflat la prima participare la turneul olimpic de fotbal după 57 de ani.

În primele două partide din grupă, România a învins Honduras, scor 1-0, şi a pierdut în faţa naţionalei din Coreea de Sud, scor 0-4.

Clasamentul final al grupei: 1. Coreea de Sud – 6 puncte, 2. Noua Zeelandă – 4 puncte, 3. România – 4 puncte, 4. Honduras – 3 puncte.

În sferturi s-au calificat primele două clasate.

Comenteaza cu profilul facebook

Alte știri de interes

Simona Halep va fi pe teren la Transylvania Open 2021

Mihnea Tudor

La meciul FCSB – Dinamo, jucătorii vor intra pe teren însoţiţi de câini disponibili pentru adopţie

US Open FINALA: Emma Răducanu – Leylah Fernandez îşi vor disputa trofeul la simplu feminin

Mircea Furdu

Macedonia de Nord – România rezultat care ne menţine pe locul 3 în grupa J a preliminariilor CM