Turneul de la Praga: Simona Halep a pierdut confruntarea din primul tur la dublu

Simona Halep şi sportiva cehă Barbora Strycova au ratat, miercuri, calificarea în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de la Praga, cu premii de 275.000 de dolari.

Halep şi Strycova au fost învinse de echipa rusă Veronika Kudermetova/Anastasia Pavliucenkova, scor 6-3, 3-6, 10-8, într-o oră şi 20 de minute, conform news.ro.

Tot miercuri, echipa Laura Ioana Paar / Anna-Lena Friedsam (România/Germania) a fost învinsă în primul tur de perechea cap de serie 1, Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova, scor 6-4, 3-6, 10-4, într-o oră şi 25 de minute.

Dacă ar fi câştigat aceste meciuri, Halep şi Paar ar fi fost adversare în sferturile de dublu.

Premiul pentru prim ul tur la dublu este de 1.520 de dolari şi un punct.