Turnul de televiziune din Kiev a fost bombardat, marți, 1 martie, la scurt timp după ce Rusia a anunțat că va lovi și ținte civile, nu doar militare.
Au început bombardamentele în capitala Ucrainei, după o intensificare a atacurilor în părți cheie ale statului, marți. Un convoi masiv de vehicule blindate a fost trimis spre Kiev, în centru, bombardamentele asupra celui de-al doilea oraș ca mărime din nord-estul țării au continuat, iar un oraș-port puternic contestat din sudul țării a fost, de asemenea, în vizorul rușilor.
Șeful de cabinet al lui Volodymyr Zelensky anunță că o rachetă a atacat Centrul memorial al victimelor Holocaustului.
Potrivit serviciilor ucrainene de urgență, 5 persoane au murit în atacul asupra turnului TV din Kiev
Prima țintă a rușilor, după anunțul privind invazia capitalei, a fost turnul de televiziune al statului ucrainean.
Cu puțin timp înainte, armata rusă a cerut civililor să evacueze zone din apropierea unor infrastructuri care aparţin servciilor de securitate ucrainene (SBU), la Kiev, pe care a anunţat că urmează să le atace aerian.
VIDEO Turnul de televiziune din Kiev a fost bombardat
Autoritățile din Ucraina au anunțat, după bombardament, că posturile de televiziune nu vor funcționa și că va fi impusă difuzarea unor canale de televiziune de rezervă.
Primarul Kievului, Vitali Klitschko, a avertizat marți într-un mesaj video că “inamicul se află la periferia capitalei”, adăugând că armata ucraineană “se pregătește să apere Kievul”.











Comenteaza cu profilul facebook