U Craiova – CFR Cluj rezultatul final care ne dă campioană României… pentru a treia oară consecutiv

U Craiova - CFR Cluj rezultatul final care ne dă campioană României... pentru a treia oară consecutiv

CFR Cluj a obţinut al treilea său titlu consecutiv de campioană a României al fotbal, după ce a învins-o pe Universitatea Craiova cu scorul de 3-1 (1-1), luni seara, pe Stadionul ”Ion Oblemenco” din Craiova, într-un meci decisiv pentru câştigarea Ligii I.

La pauză s-a intrat indecis, 1-1, după golul lui Vinicius, din minutul 36. Kevin Boli a făcut 2-1 cu capul, în minutul 56, iar Deac a închis tabela, în minutul 77, dintr-un penalty.

CFR Cluj a cucerit al șaselea titlu de campioană din istoria Ligii 1, egalând la numărul de trofee UT Arad, cu care se vor duela în următorul sezon, după ce arădenii au promovat în prima divizie.

CFR Cluj a mai câştigat titlul în 2008, 2010, 2012, 2018 şi 2019.

U Craiova – CFR Cluj evoluție scor

La Craiova, CFR Cluj a revenit de la 0-1, după ce craiovenii au deschis scorul prin Nistor, în min. 10. Pentru clujeni au marcat apoi Vinicius, min. 36, Boli, min. 56 şi Deac min. 77 (penalty).

1-0: Nistor a deschis scorul cu un şut din afara careului
1-1: Vinicius a egalat cu o lovitură cu capul, după un corner
1-2: Boli a înscris cu o lovitură cu capul din şapte metri, după o centrare a lui Deac de pe dreapta.
1-3: Deac a transformat un penalti acordat pentru o intervenţie a lui Cosic la Vinicius.

Universitatea Craiova – FC CFR 1907 Cluj 1-3 (1-1) rezultat final

Au marcat: Dan Nistor (10), respectiv Paulo Vinicius (36), Kevin Boli (56), Ciprian Deac (77 – penalty).
Craiova, Stadion ”Ion Oblemenco”
Liga I – play-off – etapa a 10-a

Echipele de joc:

Universitatea Craiova 13. Mirko Pigliacelli – 18. Ştefan Vlădoiu, 15. Uros Cosic, 26. Stephane Acka, 5. Bogdan Vătăjelu – 16. Dan Nistor, 8. Alexandru Mateiu (căpitan; 21. Antoni Ivanov, 75), 10. Alexandru Cicâldău – 22. Cristian Bărbuţ (9. Andrei Ivan, 59), 19. Elvir Koljic, 28. Valentin Mihăilă (17. Ştefan Baiaram, 75). Antrenor: Cristiano Bergodi.
Rezerve neutilizate: 1. Laurenţiu Popescu – 39. Ionuţ Mitran, 33. Mihai Bălaşa, 14. Kamer Qaka, 20. Gustavo Vagenin, 38. Luis Niţu.

CFR Cluj: 87. Giedrius Arlauskis – 3. Andrei Burcă, 55. Paulo Vinicius, 21. Kevin Boli, 45. Mario Camora (căpitan) – 94. Cătălin Itu (18. Valentin Costache, 65), 37. Mihai Bordeianu (6. Luis Aurelio, 85), 10. Ciprian Deac – 9. Billel Omrani (11. Michael Pereira, 85), 99. Mario Rondon (28. Ovidiu Hoban, 65), 96. Andrei Joca (27. Alexandru Chipciu, 8). Antrenor: Valeriu Bordeanu.
Rezerve neutilizate: 74. Ionuţ Rus – 13. Denis Ciobotariu, 92. Mike Cestor, 62. Claudiu Petrila.

Arbitru: Ovidiu Haţegan (Arad); arbitri asistenţi: Octavian Şovre (Satu Mare), Vasile Marinescu (Bucureşti); arbitru de rezervă: Radu Petrescu (Bucureşti)
Observatori: Aron Huzu (Sibiu) – CCA, Eduard Alexandru (Ploieşti) – LPF
Cartonaşe galbene: Chipciu (41), Nistor (58), Cosic (76), Omrani (82), Pereira (90+1).

Comenteaza cu profilul facebook

Distribuie articolul:

rezultat U Craiova - CFR Cluj rezultatul finalscor craiova cfrscor U Craiova - CFR ClujU Craiova - CFR ClujU Craiova - CFR Cluj rezultat final